PAPÍR - Lampička


Home - Úvod - Kašírování - Modurit - Papír - Dýně - Dekorace - Potraviny - Slané těsto - Sněhuláci - OstatníBěžný papír. Například do tiskárny
Černou barvu, která se po zaschnutí nemaže – akrylovou, balakrylovou…
Rozpustnou kávu
Malé špičaté nůžky + větší nůžky
Krabicový papír
Malý štětec
Černý vlnitý papír
Sklenici od zavařeniny
5 malých fotografii, nebo obrázků
Houbičku, nebo kousek látky
Žehličku
Lepící pistoli
Válečkové lepidlo
Starý ručník + starou látkovou plenu, nebo něco podobného
Velkou jehlu
Čajovou svíčku
Sirky, nebo zapalovač

Nejprve sníme zavařeninu a sklenici zbavíme etikety. Dobře omyjeme a dáme oschnout.

Připravíme si papír o rozměrech 52cm x 24 cm.
Pokud papír této velikosti nevlastníme, můžeme ho slepit z více listů. Nachystáme si skleničku, kelímek, hrnek nebo misku.

Dovnitř nalijeme asi 1dcl vody a přidáme tři lžičky rozpustné kávy. Rozmícháme. Vezmeme papírový kapesník, kousek látky nebo houbičku, namočíme do kávy a pečlivě potřeme připravený papír. Natíráme přiměřeně. Příliš mokrý papír by se nám potrhal. Až je celá plocha papíru natřena, začneme papír od kraje opatrně mačkat do tvaru koule.


Tímto způsobem vytvoříme na papíře tmavší „praskliny“. Opatrně papír rozbalíme tak, abychom ho mohli vyžehlit. Rozbalujte pečlivě a pomalu. Předejdete tak trhlinám. Papír položte na starý ručník, přikryjte plenou nebo utěrkou a vyžehlete. Podle šablony načrtněte okénka. Přizpůsobte tvar oken podle vybraných obrázků.

 

Okénko pro obrázek na šířku kreslíme širší, pro obrázek na výšku kreslíme vyšší. Vezmeme si malé špičaté nůžky a okénka začínáme rozstřihovat středem od spodní části k vrchní.

 

Potom nastřihneme spodní část od středu ke spodnímu rohu okna. A to vlevo i vpravo. V horní části nastřihneme okno od středu přes horní oblouček také na obě strany. Tímto nám vznikne „pant“ na jehož místě papír přehneme a vytvoříme okenici. Ty pak natřeme černou barvou a namalujeme i rám okna.

 

Nejprve si natřete vnější část a nechte zaschnout, aby jste si papír nezašpinili, nebo dokonce neslepili.
Po zaschnutí natřete vnitřní část okenice.

 

    

Na krabicový papír si kružítkem vytvořte dvě stejná kolečka o poloměru 8cm. Vystřihněte většími nůžkami a podle šablon předkreslete otvory. Malými nůžkami je vystříhněte. Středy vystříhněte raději menší a potom upravte podle sklenice. Zavařovací sklenice mají různé průměry. Kolečka musí na sklenici pevně držet. Pokud jsou volná a kloužou, přilepte je lepící pistolí. Spodní ve výšce od dna 2,5cm a druhý 10cm.

Z krabicového papíru si vystřihneme obdélníčky zhruba o 0,5cm větší než máme nachystané obrázky. Obrázky na ně nalepíme válečkovým „Glue Stisk“ lepidlem.

Je vhodnější něž lepící pistole, protože práce s lepící pistolí vyžaduje rychlost a trochu šikovnosti, aby jste se při práci s malými předměty nepopálili. Hodně to bolí. Lepící pistoli vůbec nedoporučuji pro samostatnou práci malých dětí. Válečkovým lepidlem se neušpiníte a obrázek pohodlně potřete po celé zadní straně. Nalepte na obdelníčky z krabicového papíru a nechte zaschnout.

Černý vlnitý papír zakoupený v papírnictví , nebo výtvarných potřebách má už z výroby přes vlnky vyznačené pruhy, proto nemusíte nic měřit, nebo předkreslovat. Jednoduše si dva pruhy ustřihněte.

 

Na jedné straně bude zřejmě jeden pruh užší, ten nepoužívejte. Vezměte vyžehlený papír a lepící pistolí nalepte černé pruhy na horní a spodní okraj. Nešetřete lepidlem, aby se vám vlnky při ohnutí papíru neodlepovaly.

Vezměte obrázek, který bude hlavní – středový. Nalepte ho na horní kolečko lepící pistolí v místě, kde bude středové okénko, zhruba v polovině vzdálenosti mezi papírem a sklenicí, aby obrázek nebyl příliš naplácnutý na okénku.Vezměte papír s okénky a přilepte ho kapkou lepidla těsně pod středovým okénkem na bok kolečka z krabicového papíru. Přidržte dokud lepidlo neztuhne. Vezměte spodní obrázek, najděte umístění podle okénka, nalepte na kolečko a papír s okénky znovu pojistěte kapkou lepidla na krabicový papír. Stejným způsobem přilepte druhý spodní obrázek a pak zbylé dva horní.

Po nalepení obrázků slepte papír s okénky v zadní části přes sebe.

Velkou jehlou můžete lampu kolem vlnitých papírů a oken propíchat. Male otvůrky budou pak více svítit. Propichujte velmi opatrně. Když už jste se ve výrobě dostali až sem, tak by bylo škoda lampu zničit.

Do sklenice umístěte zapálenou čajovou svíčku. Nenechávejte hořet bez dozoru.

Ať vám lampa svítí!